
| Parameter | Value |
|---|---|
| Quiescent Current | 60 µA |
| Dropout Voltage | 100 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Output Current | 600 mA |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Max Input Voltage | 7 V |
| Load Regulation | 50 mV |
| Line Regulation | 0.03 %/V |
| Output Voltage | 2.8 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 1044
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13594
Ext.Price$0.13594
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13594 | $0.13594 |
| 10 | $0.06797 | $0.67970 |
| 50 | $0.06114 | $3.05700 |
| 100 | $0.05500 | $5.50000 |
| 500 | $0.05087 | $25.43500 |
| 1000 | $0.04705 | $47.05000 |
| 3000 | $0.04351 | $130.53000 |
| 5000 | $0.03734 | $186.70000 |
